Kresťanský spisovateľ uväznený čínskymi predstaviteľmi

4.11.2015 China (South China Morning Post) – Čínsky disidentský spisovateľ, ktorý rozsiahle písal o masovom  likvidovaní krížov na kostoloch v provincii Zhejiang bol vypočúvaný na základe podozrenia z „podnecovania k rozvracaniu štátu“.

Zan Aizong bol v utorok rýchlo zobratý a jeho dom vyplienený, avizoval priateľ Zana, ktorý chce zostať anonymný. Zan cez sociálne médiá informoval, že mu zobrali počítač aj telefón.

Zan pochádza zo Zhejiangu a je členom čínskeho nezávislého Pen Centre, ktoré sa hlasno vyjadrovalo k mnohým záležitostiam týkajúcich sa ľudských práv v Číne od uväznenia nositeľa Nobelovej ceny Liu Xiaobo až po veľkú kampaň ničenia krížov na kostoloch. Kresťan a pôvodne novinár Zan písal rozsiahlo o čínskych domácich cirkvách – neregistrované cirkvi považoval štát za nelegálne. Požadoval uznanie takýchto cirkví vládou .

Predstavitelia Zhejiangu sa minulý rok zamerali na tisíce kostolov vo  Wenzhou, ktoré tiež volajú čínsky Jeruzalem v rozsiahlej kampani v mene „likvidácie nelegálnej stavby“

China Aid, náboženská ľudsko-právna organizácia založená v USA napočítala viac ako 360 krížov a jeden zlikvidovaný kostol v provincii od januára do júla minulého roka.

Polícia uväznila ľudí, ktorí protestovali proti likvidácii, vrátane členov cirkví aj známeho ľudsko-právneho advokáta Zhang Kaia, ktorý zabezpečil právne zastúpenie cirkví v ich zápase voči kampani.

ICC