Už viac ako desať rokov jediná krajina tvorí väčšinu kresťanských mučeníkov vo svete. V Nigérii bolo v rokoch 2009 až 2023 zabitých viac ako 50 000 kresťanov . Počas tohto obdobia boli milióny ľudí vysídlené zo svojich domovov.
Hoci sa mnoho ľudí v Nigérii aj mimo nej snažilo poprieť alebo zahmliť protikresťanské nálady v týchto útokoch, náboženský motív sa bolestne vyjasní, keď dôjde k násiliu na Vianoce. Minulý rok pri smrtiacich vianočných útokoch na nigérijských kresťanov bolo zabitých a zmrzačených stovky ľudí.
S blížiacimi sa tohtoročnými Vianocami mnohí nigérijskí kresťania premýšľajú o niečom viac ako len o Kristovom narodení a slávnostiach.
„Vzhľadom na pokračujúce násilie a prenasledovanie kresťanov je takmer isté, že v mnohých kostoloch budú prítomní policajti alebo bezpečnostný personál,“ povedal Samuel, nigérijský kresťan, ktorý teraz študuje v Spojenom kráľovstve. Je rodákom zo severného štátu Kaduna, kde boli počas Vianoc v roku 2022 zavraždené desiatky kresťanov a v roku 2012 sa stal veľkonočný útok, pri ktorom tiež zomreli desiatky ľudí.
Keďže počas predchádzajúcich dvoch Vianoc došlo k rozsiahlym masakrom, Samuel povedal, že jeho blízki v severnej Nigérii prijmú tieto Vianoce bezpečnostné opatrenia.
„Hrozby sa oznamujú úradom, ale niektorí ľudia neveria bezpečnostným agentúram a cítia potrebu brániť sa,“ povedal a dodal, že niektoré kostoly na severe majú na ochranu veriacich svojich vlastných bezpečnostných strážcov. .
Kresťania tvoria takmer polovicu celkovej populácie v Nigérii, no v silne moslimskom severnom regióne krajiny sú často lovenou menšinou. Či už sú páchateľmi Boko Haram, islamskí militanti Fulani alebo iná džihádistická skupina, mnohí Nigérijčania tvrdia, že násilie je súčasťou plánu vyhnať kresťanov zo severného regiónu a premeniť ho na kalifát.
Toto obdobie, čo by malo byť časom viery, rodiny a hodovania, bolo poškvrnené pocitom strachu z toho, že sa opäť stane niečo hrozné.
„Keď som vyrastal na severe, videl som, ako sa strach stal súčasťou života mnohých kresťanov,“ povedal Samuel. "Vždy to tu bolo - táto neustála obava z toho, kedy a kde dôjde k ďalšiemu útoku." Žiaľ, nejde o to, či, ale kedy."
Samuel dodal, že hrozby niekedy kolujú, ale zvyčajne sa ukážu ako falošné poplachy. Väčšina útokov začne bez akejkoľvek hrozby alebo varovania. Úrady boli neúčinné pri ich predchádzaní a Samuel povedal, že dôvody sú zložité.
"Niektorí bezpečnostní agenti sú skorumpovaní a buď umožňujú útoky, alebo dokonca pomáhajú útočníkom," povedal. "Navyše, mnohí kresťania na severe veria, že niektorí politici sponzorujú tieto útoky z náboženských alebo politických dôvodov."
Nigérijská vláda podnikla letecké útoky na skupiny podozrivých útočníkov. Tieto útoky sa však často zdajú byť zavádzajúce a majú tendenciu zabíjať oveľa viac civilistov ako legitímne podozrivých. Skutoční útočníci často unikajú trestu.
"Väčšine útočníkov to prejde," povedal Samuel. „Aj keď sú niektorí chytení a uväznení, ich skupiny ich často vyvedú z väzenia. Nepomáha ani vládny program amnestie – útočníci sú reintegrovaní do spoločnosti, ale často sa vracajú a pokračujú v zabíjaní nevinných ľudí. A úprimne povedané, súdny systém je chaos.“
Hoci je známy stav dysfunkcie a nespravodlivosti v krajine, svet nechce uznať to, čo sa deje v Nigérii.
Ku koncu roku 2024 sa Nigéria nedostala na zoznam krajín mimoriadneho záujmu ministerstva zahraničných vecí USA z dôvodu porušovania náboženskej slobody. Ministerstvo zahraničných vecí tiež prideľuje niekoľkým ďalším krajinám menej prísne označenie krajín na špeciálnej kontrolnej listine. Na tomto zozname figurujú Komory , no Nigéria tam nie je.
Absencia Nigérie v týchto zoznamoch je naozaj zvláštna, keď si uvedomíte, že z 5 000 kresťanov zabitých na celom svete pre ich vieru v roku 2023 bolo viac ako 80 percent Nigérijčanov.
Západné médiá budú skutočne informovať o útokoch v Nigérii. Majú však tendenciu vyhýbať sa náboženskému aspektu, namiesto toho zdôrazňujú etnické napätie, konflikty medzi farmármi a pastiermi, ktoré ešte zhoršuje zmena klímy.
„Väčšina násilia je motivovaná náboženstvom,“ povedal Samuel. "Voči kresťanom na severe je hlboko zakorenená nenávisť... Je to hlboko zakorenené myslenie."
Samuel povedal, že si nemyslí, že sa západné médiá obávajú zaoberať sa náboženským aspektom útokov v Nigérii. Skôr povedal, že ich to jednoducho nezaujíma.
„Západné médiá sú také sekulárne a zdá sa, že nemajú radi témy, čo súvisia s kresťanstvom,“ dodal. "Mám pocit, že aj cirkvám Západu a kresťanom to je jedno... zdá sa, že sme v tomto boji sami."
Počas nasledujúceho desaťročia alebo dvoch Samuel očakáva, že sa situácia zhorší. Naozaj sa obáva o nasledujúce kresťanské generácie vo svojej vlasti.
„Nikto by nemal prežiť to, čomu čelia kresťania v severnej Nigérii,“ povedal. "Ak niekto môže pomôcť, je čas konať."
*Mená boli z bezpečnostných dôvodov zmenené
Foto a voľný preklad z International Christian Concern