Blogy

VIAC AKO 100 KRESŤANOV BOLO POSLANÝCH DO "REEDUKAČNÝCH" TÁBOROV V XINJIANGU V ČÍNE

VIAC AKO 100 KRESŤANOV BOLO POSLANÝCH DO

Podľa zdrojov Open Doors viac ako 100 kresťanov bolo v posledných mesiacoch odoslaných do "reedukačných" táborov v čínskej severozápadnej provincii Xinjiang. Tieto "centrá pre transformáciu myslenia" učia občanov, aby boli lojálni voči komunistickej ideológii.

Väčšina zadržaných je z ujgurskej menšiny a boli pôvodne moslimami. V uplynulých rokoch boli Ujguri hlavnými cieľmi vládnej kampane proti terorizmu, ktorej cieľom bolo vytlačiť separatistické skupiny a militantných islamistov. Uyghurskí ľudia, ktorí sa obrátili na kresťanstvo, boli tiež zadržaní pri akcii.

Keď ste poslaní do táborov, neviete, ako dlho tam zostanete. Miestny člen cirkvi povedal: "Niektorí tam zostanú jeden mesiac, iní po pol roka alebo ešte dlhšie."

Vedúci komunity kresťanov z pôvodného moslimského prostredia bol odvezený do "reedukačného" tábora. Odvtedy o ňom jeho manželka nepočula. Povedala: "Neviem, kde je môj manžel práve teraz, ale verím, že je Pánovým nástrojom vo väzeniach alebo táboroch. "

"Obávam sa, že to ovplyvní moje deti," povedal ďalší kresťan. "Učiteľka v škole venuje osobitnú pozornosť mojim deťom po tom, čo úrady informovali školu o mojom manželovi." Žena teraz venuje svoj čas na podporu podobných ľudí, ako je ona, ktorých rodina bola poslaná do reedukačných táborov.

Wall Street Journal uviedol, že Xinjiang je najviac sledovaná oblasť na svete. Na každom rohu sú k dispozícii policajné stanice a všade kamery. Žiť v tomto regióne znamená byť stále monitorovaný. "Dokonca aj váš smartphone je kontrolovaný," povedal jeden kresťan. "Mám pocit, že žijem v jednom veľkom väzení."

Cirkvi registrované vládou sú tiež povinné pri príchode na nedeľné bohoslužby skenovať občianske preukazy. , Ak niekto pracuje pre vládu alebo verejnú inštitúciu, ozve sa signál. Mnohí kresťania prestali chodiť do registrovaných kostolov a namiesto toho sa stretávajú v menších tajných skupinách.

Vo februári minulého roka orgány mesta Xinjiang zakázali všetky kresťanské aktivity, ktoré nesúviseli so štátom schválenými cirkvami, údajne z dôvodu protiteroristických aktivít.

V Číne žije približne 20 miliónov moslimov, z ktorých väčšina patrí do etnických skupín Hui a Ujgur. Z tohto moslimského prostredia  pochádza niekoľko tisíc kresťanov. Väčšina žije vo vzdialenom provincii Xinjiang. Sú vystavení tlaku orgánov, ako aj diskriminácii ich rodín a komunít.

Zdroj: Open Doors

Foto: wikipedia